
FC Barcelona porazila Celtu Vigo 4:3 po bláznivom zápase. Čo nám toto stretnutie na Montjuïc prinieslo?
1. Únava má viac ako jedno meno
To, že hráči Barçy vyzerajú v poslednom čase fyzicky rozhodne horšie, je vidieť na prvý pohľad. Treba však spomenúť aj to, že čoraz viac sa prejavuje aj psychická únava. Zverenci Hansiho Flicka boli v uplynulom týždni trikrát na pokraji síl: vybojovali víťazstvo nad Leganés, udržali Borussiu na uzde a proti Celte predviedli šialený obrat. Takáto horská dráha emócií navyše prekrytá horšími fyzickými dispozíciami musí nevyhnutne zanechať svoje stopy. Ostáva len dúfať, že hráčom ešte zostalo v nádrži trochu paliva na posledný šprint sezóny. Na dnešný obraz tímu sa dá pozerať s nádejou, keď už bol prízrak prehry vážne na dohľad - vtedy "stačilo" zaradiť vyšší rýchlostný stupeň Celty.
2. Dani Olmo zabral
Do veľkej miery to bol práve vstup Španiela na ihrisko, ktorý zmenil osud zápasu. Zlomyseľní povedia, že k horšiemu, pretože práve po jeho chybe Celta predsa len zvýšila na 3:1 - za normálnych okolností však chybná prihrávka v pokutovom území súpera priamo nepredchádza strate gólu. Tak či onak, odchovanec Barçy sa plne rehabilitoval a najprv sám strelil gól a potom v závere šikovne vybojoval pokutový kop. Majster Európy má cit pre kombinačnú hru, vyniká v malých priestoroch a vie si nájsť cestu do pokutového územia. Najmä v súvislosti so zranením Roberta Lewandowskeho môže o osude konca sezóny rozhodnúť práve jeho zdravie, o ktoré treba mať, žiaľ, vždy obavy.
3. Dvojciferný Ferran
Bláznivé udalosti v druhej polovici zápasu, najmä v jeho závere, poslali prvé dejstvo trochu do zabudnutia. Na druhej strane treba pripomenúť, že Barça nemusela začať obrat s bezgólovým výsledkom. Bolo to vlastne výlučne zásluhou Ferrana Torresa, ktorý sa po individuálnej akcii rozhodol vystreliť z diaľky a otvoril skóre zápasu, čím prekonal hranicu 10 gólov v tejto sezóne LaLigy. El Tiburón pôsobil najmä v strednom sektore ihriska, objavoval sa medzi líniami a snažil sa vytvárať možnosti pre svojich spoluhráčov na prihrávky. Napriek tomu, že ihrisko opustil pomerne skoro, môže dnešný výkon považovať za úspešný. To je dobrá správa, najmä vzhľadom na spomínanú pravdepodobnú pauzu Roberta Lewandowskeho.
4. Problémy na krajoch
V dnešnom stretnutí si Lamine Yamal konečne oddýchol. Počas jeho absencie sa Barçe prakticky nedarilo zakladať útoky cez bočné sektory ihriska, najmä keď ich často opúšťali Ferran Torres aj Raphinha. To znamenalo, že hráči Celty dokázali často zhusťovať centrálne priestory, v dôsledku čoho bolo ťažké sa cez tieto spletence prebiť. Až s príchodom dorastenca na ihrisko sa obranný rad hostí roztiahol. Akoby to nestačilo, Blaugranas nielen zle útočili, ale aj bránili. Gerard Martín odohral veľmi zlý prvý polčas, notoricky sa zabúdal - dochádzalo dokonca k absurdným situáciám, v ktorých sa objavoval v úlohe ľavého obrancu... Pedri. Martínov náprotivok na opačnej strane ihriska si neviedol o nič lepšie. Hansi Flick čaruje s realitou, pokiaľ ide o fyzickú formu Francúza, ale Koundé jednoznačne pomalšie reaguje, robí horšie rozhodnutia a jednoduché chyby. Je prekvapujúce, že vzhľadom na slabé výkony oboch krajných obrancov nedostal šancu Hector Fort. Mladý Španiel sa však zjavne neteší dôvere nemeckého trénera.
5. Viac varovaní nebude
Nič proti Celte, v skutočnosti všetky ich góly mohli byť ubránené pomerne ľahko. Všetko, čo museli urobiť, bolo, že využili úplne absurdné chyby Barcelony. Borja Iglesias sa najprv objavil pred prázdnou bránkou po nevydarenom vybehnutí Wojciecha Szczęsneho a potom sa ocitol v situácii jeden na jedného s Poliakom po prečíslení obrany Blaugranas, ktoré spískali Iñigo Martínez, Pau Cubarsí a Frenk de Jong. Bolo to druhýkrát v tomto týždni, čo Barça dovolila futbalistovi súpera streliť hetrik. Zatiaľ to nemalo žiadne následky, ale v nadchádzajúcom finále Kráľovského pohára a semifinále Ligy majstrov bude priestor na chyby podstatne menší. Zatiaľ sa však môžeme tešiť...
zdroj: fcbarca.com
foto: X/FCB
Diskusia