
FC Barcelona opäť porazila Atlético Madrid na Metropolitano a postúpila do finále Španielskeho pohára. Síce skromne 1:0, no predsa. Čo nám stretnutie ukázalo?
1. Umenie trpieť
Zverenci Hansiho Flicka odohrali veľmi dobrý prvý polčas. Tri striedania, ktoré Diego SImeone urobil už v polčase, však zmenili obraz zápasu. Barça stratila kontrolu nad zápasom a čím dlhšie zápas trval, tým viac sa objavovali nepresné rozohrávky a jednoduché chyby. To sa však dá tímu odpustiť, najmä vzhľadom na vyčerpávajúci program - pripomeňme, že to bolo tretie vystúpenie Blaugranas od minulého štvrtka. Únava hráčov bola viditeľná voľným okom, a napriek tomu sa cieľ postúpiť podarilo dosiahnuť bez väčších nervov. V Španielsku je populárne príslovie o schopnosti trpieť počas zápasov - mladý tím Barçy sa to zjavne rýchlo učí. Zvládnutie tohto umenia by mohlo byť v záverečnej fáze sezóny kľúčové.
2. Štyrikrát... a to stačí
Včerajší súboj bol už štvrtým duelom medzi Barçou a Atléticom v aktuálnej sezóne. Začal sa víťazstvom tímu z hlavného mesta na Montjuïc za dramatických okolností. Neskôr, opäť na Estadi Olimpic, sme videli bláznivý zápas, ktorý sa skončil výsledkom 4:4. Nemenej vzrušujúci bol aj prvý súboj sezóny na Civitas Metropolitano, v ktorom Barça opäť otočila z 0:2 na 4:2 - a tentoraz si ho udržala. Včera sme videli zďaleka najmenej vzrušujúce stretnutie. Všetky štyri zápasy proti Atléticu však boli pre Blaugranas mimoriadne náročné. Nebolo by prehnané povedať, že Diego Simeone sa zatiaľ ukazuje ako súper, ktorý je najviac hodný Hansiho Flicka. Nemecký tréner sa pravdepodobne uspokojí s tým, že sa s Argentínčanom stretne ešte raz až v budúcej sezóne.
3. Copa de Ferran
Gól proti Realu Betis. Hetrik proti Valencii. Nesmierne dôležitý postupový gól proti Atléticu. Ferran Torres dostal od Hansiho Flicka šancu pravidelne hrávať v Kráľovskom pohári a skvele ju využíva. Španiel má na konte už 5 zásahov a je kľúčovým hráčom Barçy v tomto turnaji. Včera opäť dokázal svoju užitočnosť, keď strelil gól vďaka svojej najväčšej prednosti - vybiehal v rýchlosti do voľného priestoru. Uvidíme, či bude nemecký tréner dôsledný a Ferran dostane šancu korunovať svoje výborné ťaženie v Copa del Rey vo finále – v El Clásicu proti Realu Madrid.
4. Stratený Raphinha
Brazílsky krídelník odišiel na zraz národného tímu vo výbornej nálade. Prehnane sebavedomé vyhlásenia o súboji s Argentínou sa však rýchlo ukázali ako plané chválospevy. Canarinhos podľahli majstrom sveta 1:4 a samotný hráč Barçy podal bezfarebný výkon. Človek nadobúda dojem, že cesta do Južnej Ameriky si na Raphinovi vybrala svoju daň nielen po fyzickej stránke (únava z cesty), ale aj po psychickej. Brazílčan pôsobí menej sebaisto a pravidelne robí zlé rozhodnutia, ako napríklad vo včerajšom zápase, keď namiesto prihrávky Fermínovi alebo Ferranovi v jasnej pozícii zvolil strelu na bránu svojou slabšou pravou nohou. Raphinha je v tejto sezóne nesporným lídrom Barçy a nie nadarmo sa uvádza medzi hlavnými kandidátmi na zisk Zlatej lopty. Na jej získanie však musí Brazílčan nájsť silu, aby záver sezóny odohral na úrovni, na akú sme si v jeho prípade navykli v posledných mesiacoch.
5. Potreba chladnokrvnosti
Spomínaná situácia, keď Raphinha nedokázal prihrať loptu lepšie postaveným kolegom, nebola jedinou takouto situáciou vo včerajšom zápase. Lamine Yamal tiež len tak tak odignoroval Brazílčana a Róberta Lewandowskeho a rozhodol sa ísť sám do sľubného protiútoku. Kým pri vysokom skóre sa dá egoizmus na ihrisku pochopiť (hoci poľský snajper mal po zápase s Gironou na Alejandra Baldeho právom výčitky), v pohárovom stretnutí, kde môže o postupe rozhodnúť jedna akcia, je potrebné zvoliť riešenie, ktoré je pre tím najlepšie. Obom krídelníkom Barçy určite nepomáha, že nemajú žiadneho náhradníka, ktorý by ich vystriedal. Bez ohľadu na to si však Blaugranas nemôžu dovoliť nevyužiť takéto výhodné situácie v takom dôležitom zápase.
zdroj: fcbarca.com
foto: X/fcbarcelona.com
Diskusia