Od roku 2019 sa španielsky Superpohár hrá v Saudskej Arábii, ktorá za túto výsadu platí RFEF desiatky miliónov dolárov. Nie každému sa táto skutočnosť páči, svoj nesúhlas vyjadril napríklad šéf LaLigy Javier Tebas a kroky federácie kritizovali aj futbalistky FC Barcelona.
V stredu FC Barcelona Femni v semifinálovom stretnutí španielskeho Superpohára zdolala Atlético Madrid 3:0. Ženský turnaj sa stále hrá v Španielsku, ale existujú myšlienky presunúť ho do niektorej z arabských krajín, ktoré by mohli účastníkom ponúknuť oveľa vyššie ceny. Patri Guijarro a Cata Coll, ktoré hája farby Blaugranas, proti takémuto riešeniu hlasno protestovali. Upozorňujú na nedodržiavanie ľudských práv v Saudskej Arábii.
Po zápase Realu Madrid s Mallorcou vypukol škandál: partneri futbalistiek Mallorcy nahlásili, že ich obťažovali a osahávali miestni fanúšikovia a RFEF im nijako nepomohla. Medzitým už prezident španielskej federácie Rafael Louzán nielenže rokuje o predĺžení zmluvy o konaní španielskeho Superpohára v Saudskej Arábii, ale oznámil, že v krajine by sa mohol konať aj ženský Superpohár.
Na túto myšlienku ostro reagovala Cata Gola, ktorá po zápase s Atléticom Madrid povedala, že ako žena narodená na Mallorce si je dobre vedomá toho, čo sa stalo futbalistkám UD Mallorca, a požiadala, aby sa takéto riešenie prehodnotilo. Ešte ostrejšie slová vyslovila stredopoliarka Patri Guijarro, keď povedala, že si nevie predstaviť presunutie Superpohára do krajiny, kde si nevážia ženy. Prezidentka LaLigy žien Beatriz Álvarez, požiadaná o vyjadrenie, uviedla, že zatiaľ nie je na stole žiadna ponuka. Nie všetky hráčky však majú v úmysle protestovať. K tejto téme sa vyjadrila aj Olga Carmona, ktorá hrá za Real Madrid, a domnieva sa, že ak sa federácia rozhodne pre takýto krok, ona sa tomuto rozhodnutiu podriadi a nebude s ním mať problém.
Presun európskych pohárov do arabských krajín je určite kontroverzná myšlienka. Na jednej strane môžu futbalisti a futbalistky počítať s lukratívnymi bonusmi, ale zároveň svojimi výkonmi v krajinách, ktoré nedodržiavajú ľudské práva, legitimizujú vlády, ktoré reprezentujú hodnoty, ktoré sú v rozpore s hodnotami mnohých európskych fanúšikov. Stojíte na strane protestujúcich športovkýň, alebo si myslíte, že by mali mlčať a robiť svoju prácu? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: mundodeportivo.es
foto: twitter
Já jsem proti.