Na to, že sa španielsky Superpohár hrá ako miniturnaj v Saudskej Arábii, si fanúšikovia už čiastočne zvykli. Súťaž však takto nevyzerala vždy a najmä španielski fanúšikovia nie sú so zmenou spokojní. Ukazuje sa, že najdôležitejšie sú ako zvyčajne peniaze.
Španielsky superpohár sa prvýkrát hral v roku 1982. Mal podobu zápasu medzi víťazom La Ligy a víťazom Kráľovského pohára. Z tohto dôvodu boli časy, keď Superpohár putoval do klubovej vitríny s trofejami bez toho, aby sa musel stretnúť so žiadnym súperom, stačilo vyhrať domáce double, čo je samozrejme samo o sebe veľmi ťažká úloha. V neskorších rokoch nadobudla súťaž podobu, na ktorú si väčšina fanúšikov zvykla. Aby sa zabezpečilo odohranie zápasu, v prípade, že jeden tím vyhral ligu aj pohár, jeho súper sa stal finalistom Kráľovského pohára, proti ktorému už vo finále vyhral.
Prvé zmeny nastali v roku 2018, keď sa Superpohár hral v Maroku, ale stále išlo o jediný zápas. V roku 2019 RFEF oznámila, že turnaj sa presunie do Saudskej Arábie a rozšíri počet účastníkov na štyroch. Sú to finalisti predchádzajúceho ročníka Kráľovského pohára a majster a vicemajster ligy (prípadne ďalšie tímy ligy, ak sa niektorý z predchádzajúcich dostal do finále Kráľovského pohára). Tieto zmeny vyvolali v Španielsku mnohé protesty, pričom dokonca aj prezident LaLigy Javier Tebas upozornil na problém porušovania ľudských práv v arabskej krajine.
Nie je prekvapením, že peniaze zvíťazili. Saudská Arábia draho platí RFEF za to, že sa Superpohár hrá v ich krajine, a väčšie výplaty klubom umlčali tých, čo spočiatku nesúhlasili. Hoci zmluva federácie so Saudskou Arábiou vyprší v roku 2029 a niektorí fanúšikovia dúfali, že sa súťaž vráti do Španielska, Rafael Louzán, nový prezident RFEF, rozptýlil akékoľvek pochybnosti. Oznámil, že jeho organizácia už rokuje s arabským štátom o predĺžení zmluvy do roku 2034. Na jednej strane je to väčšia záťaž pre hráčov a trpí aj samotný turnaj, keďže chýbajú tisíce nadšených fanúšikov a prísne sociálne pravidlá účinne obmedzujú miestnych fanúšikov. Na druhej strane samotné kluby túžia siahnuť na peniaze a hráči očakávajú zvýšenie platov, takže nejaké riešenia sú nevyhnutné.
zdroj: mundodeportivo.es
foto: twitter/fcbarcelona.com
Diskusia