V zápase, ako bol ten proti Barbastro, nemožno robiť príliš ďalekosiahle závery. Po každom zápase je však možné podľahnúť pokušeniu ponúknuť niekoľko úvah, ktoré sú úmerné náročnosti výzvy. Čo nám priniesol tento zápas Copa del Rey?
1. Cenné návraty
Zápas s Barbastrom vzbudzuje nádej na rozšírenú rotáciu vo Flickovom tíme. Do hry sa vrátil Ronald Araujo, ktorý po fyzickej stránke vyzeral naozaj dobre. Ukázal, že v najbližších týždňoch môže pokojne zabojovať o miesto v zostave. Éric García opäť hral ako defenzívny záložník a hlavne mal možnosť chytiť viac rytmu, rovnako ako Fermín López, Frenkie de Jong, Gerard Martin, Gavi, Sergi Dominguez a Ansu Fati. Okrem iného práve na to slúžil tento duel. Barça nutne potrebuje rozšíriť svoj káder a toto stretnutie by mohlo pomôcť naštartovať formu aspoň niektorých z týchto hráčov, keďže pravdepodobne nie každému sa podarí priniesť do Flickovho tímu niečo dôležité. Napríklad Fati bohužiaľ vyzerá ako tieň hráča spred rokov na každej úrovni, ale je dôležité, že si dokázal aspoň trochu zahrať.
2. Prvý krok pre debutantov
Szczęsny si konečne odkrútil svoju premiéru v drese Blaugranas. V súboji, v ktorom mal len málo príležitostí ukázať sa, zostal vo všeobecnosti pozorný. V závere však bol blízko k inkasovaniu gólu po nedorozumení s Gerardom Martinom. Obranca sa zrejme spoliehal na to, že brankár si vybehne po loptu a Poliak tak neurobil. Ťažko rozhodnúť, kto v tejto komunikácii pochybil. Najdôležitejšie je, že Szczęsny po návrate z dôchodku konečne začal chytať zápasový rytmus, pretože bez toho nemôže dúfať, že sa proti Iñakimu Peñovi presadí.
Pri svojom debute skóroval aj hráč, ktorý je na začiatku kariéry, Toni Fernández. 16-ročný mladík ukázal svoj talent, keďže za 9 minút hry bolo všetkých jeho šesť prihrávok presných a dve rozohrávky boli uznané ako kľúčové. Vytvoril dobrú šancu pre Fermína. Budúcnosť patrí Tonimu a je skvelé, že získal akú-takú guráž, aj keď je škoda, že sa na ihrisku neobjavil na dlhšie, keď na to boli okolnosti a Barça má také problémy s počtom útočníkov, ktorých má k dispozícii.
3. Efektívny Pablo Torre
21-ročný hráč zaznamenal v zápase s Barbastrom 2 asistencie, sám strelil gól a zaznamenal 6 kľúčových prihrávok. Torre mal opäť vplyv na výsledné skóre a jeho bilancia v tejto sezóne vyzerá naozaj dobre. Počas 348 minút na ihrisku strelil tento stredopoliar 4 góly a zaznamenal 3 asistencie. Má teda priamy vplyv na zásahy každých 49 minút. Ak niekto ukázal Flickovi, že sa mu oplatí dávať o niečo viac šancí, je to práve Torre.
4. Otrasný trávnik
Nedá sa poprieť, že povrch štvorligového ihriska ukázal, mierne povedané, veľa chýb. V takýchto podmienkach bolo ťažké predvádzať kombinačné akcie a hru jeden na jedného. Našťastie, Barcelona mala hráčov, ktorí si so svojimi dlhými loptami dokázali s takouto situáciou poradiť. Najmä Pablo Torre, ktorý zaznamenal asistenciu pri góle Roberta Lewandowskeho a celkovo zaznamenal 6 kľúčových prihrávok. Frenkie de Jong zasa dlhou rozohrávkou našiel Ronalda Arauja, ktorý si pripísal asistenciu pri zásahu Érica Garcíu. Tieto prihrávky rozhodli zápas.
5. Ofsajdy
Systém VAR chýbal. V stretnutí s Barbastro rozhodcom nepomohol žiadny videorozhodca. A minimálne pri niekoľkých dôležitých situáciách rozhodca nezdvihol vlajku, keď sa zdalo, že došlo k ofsajdu. Napríklad pri druhom góle Lewandowskeho. V takýchto dueloch vidíte, aký je VAR dôležitý, aj keď je nedokonalý, pretože vnímanie zápasu sa zhoršuje, keď nie je možné overiť rozhodnutie rozhodcu, najmä v takých nebezpečných situáciách, ako je ofsajd. A teraz sa zamyslime nad tým, ako by fungoval Flickov systém s tou vysunutou obrannou líniou a chytaním ofsajdov pri rozhodovaní situácií od oka čiarovým rozhodcom.
zdroj: fcbarca.com
foto: twitter/fcbarcelona.com
Diskusia