Pri príležitosti Vianoc sa madridský denník AS rozhodol priblížiť svojim čitateľom, ako vyzerali časy v La Masii, keď tu pôsobili Lamine Yamal, Gavi a Fermín López. Najväčšou túžbou mladých hráčov mala byť čokoládová fontána!
Santi Gimenez: Vianoce v La Masii. Miesto, kde sto detí sníva o tom, že sa dostanú na vrchol vo svojom športe. Väčšina z nich chodí tráviť sviatky so svojimi rodinami, ale niektorí kvôli vzdialenosti od domova, zápasom alebo iným dôvodom trávia sviatky mimo svojich rodín. Barça robí všetko pre to, aby sa cítili ako doma.
Väčšina obyvateľov sa vracia domov, ale pred odchodom sa pre nich organizuje veľká vianočná oslava. Riaditeľ rezidencie sa niekoľko týždňov pred organizáciou večierka opýtal delegátov obyvateľov, čo by deti chceli jesť na večeru. A žiadne morské plody, jahňacie mäso ani nič podobné. Chceli čokoládu.
A tak sa Xavi Martín, ktorý bol riaditeľom rezidencie, rozhodol urobiť výnimku z bežnej diéty a zorganizoval vianočnú večeru, kde hlavnou atrakciou bola čokoládová fontána, jedlo, ktoré bolo po zvyšok roka takmer zakázané. "Gavi, Lamine Yamal a Fermín ma každý rok žiadali o čokoládovú fontánu," vysvetľuje Martín. Na tejto špeciálnej večeri, po tom, čo dostal darček od Fernandovho 'tajného Santu', šéfkuchár La Masia zorganizoval v záhrade rezidencie stánky s hamburgermi a hot-dogmi.
Budova bola vyzdobená vianočnou výzdobou a jedličkou, čo zorganizovali správcovia údržby budovy, ktorými boli v tom čase Andrej Čepkin, súčasný riaditeľ centra, ktorý odmietol rozhovor pre tieto noviny. Po večeri mali deti prekvapenie v podobe recepcie so svojimi trénermi, vychovávateľmi a opatrovateľmi. Na recepcii sa zúčastnili všetci zamestnanci budovy.
Pred rokmi, za prezidenta Josého Luisa Núñeza, viceprezident Josep Mussons zhromažďoval všetkých členov La Masie v záhrade Can Planas, kde vyrastali napríklad Guardiola a Iván de la Peña, aby si zaspievali vianočné koledy. Teraz je situácia iná.
Divadelná spoločnosť, ktorá sa špecializuje na improvizáciu (Impro Show), bola najatá, aby pripravila predstavenie založené na nápadoch miestnych obyvateľov. Systém bol jednoduchý, každý študent La Masie napísal na papierik vetu o tom, o čom by chcel mať monológ (viete si predstaviť, aké témy predostrea rozvášnená skupina tínedžerov), a hodil ho na javisko, aby ju herci zobrali a predviedli improvizáciu, ktorá potešila deti, ktoré sa pohybovali okolo stánkov s hamburgermi a hot-dogmi a, samozrejme, čokoládovej fontány.
Na druhý deň väčšina odišla domov stráviť prázdniny so svojimi rodinami, ale vždy sa našli aj takí, ktorí zostali. Najmä mladí Afričania alebo Balkánci z basketbalového oddielu, ktorí mali v ten týždeň turnaje a nemohli si dovoliť ísť domov. To bol aj prípad niektorých mexických futbalistov.
Nie je to pravidlo, ale sú obyvatelia La Masie, ktorí sa na Vianoce nemôžu dostať domov, najmä africkí basketbalisti, ktorí súťažia už 26. decembra a nemajú čas cestovať. V takýchto prípadoch mala Barça pripravený náhradný plán. Vždy bol v službe dozorca, upratovačka, personál kuchyne a organizovalo sa rodinné jedlo alebo večera s dozorcami alebo trénermi, ktorí niekedy večerali dvakrát: raz so svojimi študentmi, aby ich v tieto dni nenechali samých, a raz so svojimi rodinami. Aby sa cítili ako doma.
zdroj: as.com
foto: twitter/fcbarcelona.com
Diskusia