Joan, alebo skôr Hans Gamper, bol švajčiarsky športový aktivista, ktorý sa narodil 22. novembra 1877. V nasledujúcom článku sa vám pokúsime priblížiť profil najdôležitejšej osoby v histórii FC Barcelona. Osobnosti, bez ktorej by náš milovaný klub, jeho priaznivci a portál forcabarca.sk neexistovali.
Joan Gamper sa v mladosti zaujímal o mnohé športy: atletiku, pästiarstvo, plávanie, cyklistiku či rugby. Mohol si to dovoliť, keďže pochádzal z bohatej švajčiarskej rodiny a bol najstarším z piatich súrodencov. Gamperovo srdce si však získal futbal, v tom čase veľmi okrajový šport. V Zürichu Joan založil klub Excelsor a neskôr hral za FC Bazilej a FC Zürich. Ako 18-ročný sa presťahoval do Lyonu, kde hľadal podnikanie, ktorému by sa mohol venovať.
V roku 1899 navštívil vtedy 22-ročný Gamper svojho strýka Emila Gaisserta, ktorý žil v Barcelone, a okamžite sa zamiloval do Gaudího mesta. V októbri bol v dvojtýždenníku Los Deportes uverejnený slávny inzerát, v ktorom budúci prezident FC Barcelona hľadal vášnivých futbalistov s cieľom vytvoriť vlastný tím. Dňa 29. novembra tento cieľ splnil a oznámil oficiálne založenie FC Barcelona.
Počas pobytu v Barcelone sa rozhodol zmeniť si meno Hans na katalánsky znejúce Joan. V prvej fáze existencie klubu bol aktívnym futbalistom, hral na pozícii útočníka. Odohral 54 zápasov, v ktorých strelil 123 gólov, vyhral Barcelonský pohár a pohár Macaya. 3-krát sa mu podarilo streliť 9 gólov v jednom zápase. V roku 1908 ako 31-ročný prvýkrát prevzal vedenie klubu (od roku 1899 bol prezidentom Gualterio Wild), a to vo veľmi ťažkom období pre Barcelonu. Finančne a organizačne bol klub na dne a hrozilo mu dokonca rozpustenie. Joan si dal za cieľ získať späť bývalých socios tým, že chodil od domu k domu a zvýšil počet členov klubu na 200. Športovo sa to tímu podarilo, vyhral katalánsky šampionát a prezident poskytol hráčom nový štadión na Carrer Indústria, ktorý sa používal až do roku 1922. V roku 1909 Gamper z pracovných dôvodov odstúpil z funkcie prezidenta, ale naďalej sa zúčastňoval na živote klubu.
Joanovi sa však nepodarilo zbaviť prezidentských povinností, pretože už o rok neskôr ho valné zhromaždenie požiadalo, aby sa opäť ujal funkcie. Tentoraz sa musel popasovať s nepriateľstvom španielskej federácie, ktorá nebola nadšená z katalánskeho klubu. Napriek tomu, že Gamper vyhral španielsky šampionát a Pyrenejský pohár, unavený neustálymi bojmi opäť odstúpil, tentoraz na 4 roky. V roku 1917 legendárny prezident opäť zastával funkciu v ťažkom období a do Barcelony priviedol okrem iných aj Ricarda Zamoru či prvého profesionálneho trénera v histórii klubu: Jacka Greenwella. Po skončení krízy sa Joan Gamper vrátil k starostlivosti o podnikanie, ale Barcelonu neopustil definitívne.
17. júla 1921 sa začalo Gamperovo štvrté predsedníctvo. Finančná situácia klubu sa stále zlepšovala a klub mal už 10 000 členov. V sezóne 1921/22 tím vyhral katalánsky aj španielsky šampionát, čo bol obrovský úspech. Barça už hrala na novom štadióne Les Corts a prezident, spokojný s vývojom, opäť odstúpil zo svojej funkcie a prenechal svoju prácu svojim nástupcom.
V júni 1924 sa ujal funkcie naposledy. Urobil tak s cieľom vyriešiť vnútorné krízy, čo sa mu aj podarilo. Žiaľ, tento príbeh nemá dobrý koniec. Nepriateľsky proti Španielsku naladení Katalánci vypískali štátnu hymnu, pre ktorú bol klubový štadión na 6 mesiacov zatvorený, a diktátor Miguel Primo de Rivera prinútil jeho i celé vedenie odstúpiť.
Joan Gamper, ktorý prežíval ťažké časy kvôli obchodným problémom a nemal možnosť pracovať vo svojom milovanom klube, si 30. júla 1930 vzal život. Na jeho pohrebe sa zišlo množstvo fanúšikov klubu, ktorí na jeho služby nikdy nezabudli. Pochovali ho na cintoríne na kopci Montjuïc (neďaleko sa nachádza Olympijský štadión, kde teraz hrá Barcelona). Vedenie Barcelony rozhodlo, že bude vždy číslom 1 na zozname socios, a v roku 1966 bol na počesť jeho mena vytvorený Gamperov pohár, ako ho poznáme. Napriek mnohým rokom, ktoré uplynuli od jeho tragickej smrti, jeho pamiatka žije v srdciach miliónov fanúšikov Barçy na celom svete.
zdroj: mundodeportivo.es La Vanguardia
foto: twitter/fcbarcelona.com
Diskusia