El Clásico je najviac sledovaný ligový zápas na svete a nikto nebude v nedeľu na Camp Nou pod väčším drobnohľadom kritikov ako rozhodca.
Rozhodcovia Clásica musia byť pripravení čeliť masívnej kritike pred, počas a po zápase, od hráčov, trénerov, fanúšikov a odborníkov naklonených Barcelone či Realu. Pri snahe robiť rýchle rozhodnutia môže prísť chyba, ktorá máva dlhotrvajúce následky.
Len málo rozhodcov vie o atmosfére tohto zápasu viac ako bývalý rozhodca La Ligy Eduardo Iturralde Gonzalez, ktorý trpel a rovnako si užíval Clásicá počas jeho 17 ročného pôsobenia v španielskej lige.
„Rozhodcovia sú stále nervózni pred takými dôležitými zápasmi,“ povedal Iturralde v exkluzívnom rozhovore pre ESPN FC. „Všetko čo sa deje pred zápasom nemožno kontrolovať. Ľudia Vás zastavujú na ulici, telefón neustále vyzváňa. V tom momente ostáva len čakať, kedy sa zápas začne, to je to, čo dokážete kontrolovať.“
„Hneď, ako sa lopta začne hýbať, žalúdok sa ukľudní a nachádzate sa na mieste, ktoré milujete, na ihrisku. Rozhodcovia veľmi radi rozhodujú takéto stretnutia. Ale čudné je to, že tento zápas Vám môže zobrať viac, ako dať. Existuje veľa dobrých rozhodcov, ktorí pískali El Clásico dobre a aj tak to ich kariére veľmi nepomohlo.“
Prvé veľké zapískanie do píšťalky bolo pre Iturraldeho vo februári 1999, vtedy pískal na Camp Nou svoje premiérové Clásico. Do konca zápasu ostávalo 70 minút a stav bol 0:0, keď madridský ľavý obranca Roberto Carlos doslova skosil svojho budúceho spoluhráča Luisa Figa. Iturralde bezodkladne siahol po červenej karte a Barcelona proti oslabenému Madridu vyhrala 3:0.
„Stále hovorím, že rozhodca nemôže uvažovať, ale konať,“ vysvetľuje Iturralde. „Ak niečo vidíte, zapískate. Nemôžete začať uvažovať o tom, či hráča vylúčite, alebo nie."
Iturralde bol často na titulkách denníkoch počas pískania v La Lige od roku 1995 do 2012. Ukázal najviac žltých kariet (1647) a odpískal najviac penált (104) ako hociktorý iný rozhodca v španielskej histórii. Fanúšik Mettalicy, ktorý študoval zubné lekárstvo, vychádzal s hráčmi dobre a povedal, že rozhodca nemôže byť omámený hráčmi ako Sergio Ramos či Lionel Messi.
„Sú rovnakí ako hráči z Almérie alebo Getafe, len viac známi,“ povedal. „Rozhodca nemôže byť týmto ovplyvňovaný. Špeciálne nie teraz, keď rozhodcovia v Španielsku zarábajú 300.000 eur ročne. V Clásicu hráči vedia, že ich sledujú milióny ľudí z celého sveta a tiež, že toto je zápas kedy musia zahrať dobre. Preto sa často hádajú a protestujú, ale po zápase alebo keď sa stretnete na letisku, správajú sa k Vám ako profesionáli, kolegovia.“
Pre príklad ako môžu hráči s rozhodcom zdieľať moment na ihrisku, Iturralde si spomína na november roku 2010, na slávne víťazstvo Pepa Guardiolu proti Josému Mourinhovi. „Camp Nou sa otriasal v základoch pred koncom zápasu, stav bol 5:0,“ hovorí. „Spomínam si na to úplne presne. Messi zobral loptu blízko autovej čiary a začal driblovať, Ramos prišiel zozadu a zložil ho k zemi. Vylúčil som ho a hneď nastala strkanica. Iniesta ku mne prišiel a povedal: „Itu, pokoj, užívaj si to.“ Nemohol som uveriť tomu, aký bol kľudný počas toho, čo sa dialo.“
Vzťahy s trénermi dokážu byť menej priateľské. Itutralde si spomína na aktuálneho trénera Manchestru United Mourinha a jeho pokus o „mind games“ pred zápasom.
V deň zápasu Marca publikovala rozhovor s Mourinhom, ktorý povedal: „Iturralde je veľmi výhodný pre Barcu.“ Bývalý španielsky rozhodca reaguje: „bol to pokus o ovplyvnenie môjho rozhodovania? Rozhodcovia sú už na to dobre zvyknutí. Veľmi dobre vedia odkiaľ tieto správy prichádzajú a s akým zámerom. Musia si byť poriadne istí ohľadom svojich rozhodnutí na trávniku.“
„Ak to niekoho dokáže rozhodiť, tak je to smola pre nich. Po konci zápasu som mu povedal: Vyzerá to tak, že si sa mýlil, na ihrisku je len jeden pán a ten som ja.“
Iturralde si tento večer na Camp Nou očividne užil, ale bolo to jeho tretie a aj posledné Clásico v kariére (druhé bolo v novembri 2005, výhra Barcelony 3:0 na Bernabeu). Španielske autority chceli, aby pískal finále Copa del Rey v sezóne 2011-12, ale na Bernabeu to zamietli.
„Komisia povedala: chceme Iturraldeho,“ hovorí bývalý rozhodca. „Ale Madrid ma nechcel a dohodli sa na náhrade. To je poriadku, vôbec ma to netrápilo. Rozumiem, že Madrid prehral všetky Clásicá, ktoré som pískal, tak chceli niekoho iného. Politika vstupuje do zápasov ako finále pohára a majstrovstvá sveta.“
V nedeľu bude pískať 35 ročný Jose Maria Sanchez Martinez, ktorý minulú sezónu pískal dve Clásicá, výhru Madridu 2:0 v odvete superpohára a výhru Barcelony 3:0 v decembri na Bernabeu.
„Počínal si dobre,“ komentuje Iturralde. „Čím viac Clasíc bude pískať, tým viac incidentov sa bude pamätať. Pri starších rozhodcoch je bežné, že ľudia spomínajú na ich chyby spred piatich či desiatich rokov. Ak bude pískať ešte tri či štyri Clásicá, urobí chybu, každý ich robí a bude na tom rovnako ako iní. Takto to v Španielsku funguje.“
Zaujímavé je však to, že v nedeľu bude pri Clásicu prvýkrát použitá technológia VAR, ktorá podľa Iturraldeho rozhodcom pomáha.
„VAR berie preč to napätie, keď počas zápasu rozmýšľaš, či si urobil správne rozhodnutie,“ hovorí. „Teraz vieš, že si rozhodol správne, ak ti videorozhodca nepovie inak. Mohli sme to vidieť na majstrovstvách sveta. Predtým niektorí rozhodcovia nechceli po zápase poskytnúť rozhovor, pretože sa obávali, že počas zápasu urobili chybu. S VAR by sa už toto nemalo stávať.“
Iturralde tvrdí, že prvé Clásico za dekádu bez Ronalda či Messiho a s nevýraznými trénermi Valverdem a Lopeteguim nemusí byť nutne ľahšie na pískanie.
„Bude to rovnaké ako vždy. Zápas prichádza relatívne skoro, v desiatom kole a Madrid nehraje dobre a ak prehrajú, budú ešte pod väčším tlakom. Myslím, že to bude fyzická hra a rozhodca v úvode odpíska veľa faulov. Zvyšok bude závisieť od toho, či sa hráči začnú viac sústrediť na hru.“
Takže žiaden stres pre Sancheza Martineza, iba celý svet bude sledovať jeho výkon, ktorý môže rozkolísať jeho kariéru.
zdroj: espn.co.uk
foto: fcbarcelona.com
FCBkraken
robit rozhodcu na najvyssej urovni na to treba mat nervy zo zeleza ,,tiez su to len ludia co ja chapem ze sa neda vidiet vsetko ,,vsade musia mat oci a v momente sekudny sa rozhodnut a ked nahodov zle tak je pruser ,,a aj ti postranni vsminut si presne odohranie prihravky a postavenie hraca to musi sakra tazke ,,hlavne tie centimetrove ,,doma na gauci v spomalenom zabere sa dobre picuje ale mat jeden pokus rozhodnut sa v sekunde to je uz ina kava ,,dal by som to niektorym odbornikom vyskusat co mudruju by som si rad pozrel aky si su frajeri a ci by si vobec vsimli aspon jeden offside v takej rychlosti ,,aj ked sa najdu rozhodcovia svine ale vacsina sa snazi len proste spravia chybu
Camp_Nou
V La Liga sú rozhodcovia u ktorých vopred vieme ako budú pískať. Bohužiaľ.
frkmrk
FCBkraken, chcem Ti oponovat,tak dobre plateny rozhodca by nemal spravit ani tu najmensiu chybu, mali by to bit nejlepsi odbornici,vcetne postrannych,nemali by robit hlavne umyselne chyby,predstav si odbornika so svojimi arbitmi pri dolezitej operacii trebars srdca a spravi chybu,ktora sa tiez uz neda odstranit, i ked ma mensi plat od rozhodcu, aj tak je potrestany,kdezto vo futbale je trest pre rozh. skor vynimka. Chapem, doma sme odbornici, skuocnost je ina, no teraz uz maju na pomoc aj WAR system a predsa aj tam naslo umyselne poskodenie supera a to aj na MS, pisem to v mieri, prosim bez urazky, tesme sa na dnesne EC,a aj na najkrajsiu hru akou je futbal, zeda aspon pre mna.
cirkus
Fotbalisti chyby nedelaji? Doktori je nedelaji, resp. kazda operace je uspesna?