V lete roku 2012 do klubu prichádza dlho dopredu ohlasovaný a očakávaný navrátilec Jordi Alba a na konci prestupového obdobia aj kamerunský lev a opora Arsenalu Alex Song. Do prvého tímu sa však pretláča aj množstvo mladíkov, menovite Bartra, Montoya, Muniesa, Jonathan dos Santos a o svoje miesto na výslní čoraz viac bojuje aj rýchlonohý Tello. Nový tréner Tito Vilanova má tak k dispozícii na každý post riadnu alternatívu.
Barcu takmer hneď po konci sezóny, na začiatku leta opúšťa robotník stredu poľa a veľký obľúbenec bývalého veleúspešného trénera Pepa Guardiolu - Seydou Keita, ktorý mieri za novým dobrodružstvom do Číny. Niekoľko hodín pred koncom prestupového okna odchádza na hosťovanie Ibrahim Afellay, ktorý sa snažil zubami-nechtami v Barcelone udržať. Čo sa príchodov týka, Barca kupuje pri veľkých zdravotných problémoch Érica Abidala a odchode Maxwella rýhlonohého a agilného beka z Valencie - Jordiho Albu, podobne ako u Cesca, odchovanca Blaugranas. Prichádza taktiež defenzívny záložník Alex Song, opora londýnskych Gunners, ktorý sa v posledných piatich rokoch stali veľmi obľúbenou nákupnou destináciou Barcelony. Za najväčšiu posilu je však považovaný David Villa, ktorý sa vracia po dlhodobom zranení spôsobenom zlomeninou nohy, ktorú utrpel na Majstrovstvách sveta klubov 2011. Z béčka prichádzajú posilniť káder mladé, no vďaka Guardiolovi dobre známe tváre. Pravý obranca Montoya, ktorý je odhodlaný dýchať na chrbát Danimu Alvesovi, veľmi technický stopér Bartra, silový Muniesa, a taktiež univerzálny dríč Jonathan dos Santos, brat slávnejšieho Giovaniho, taktiež odchovanca Barcelony. Barcu opúšťa brankár Miňo, ktorý sa nedočkal väčšej šance zachytať si za prvý tím. Marc Muniesa počas prípravy utrpel vážne zranenie kolena, ktoré ho vyradilo na pol roka mimo ihriska, a tak je preradený späť na súpisku Barcy B. V nej na svoju šancu ukázať sa naďalej čakajú talenty ako Sergi Roberto, Rafinha, Deulofeu, Dongou, ale aj Sergi Goméz.
Príchody:
Jordi Alba - 14 miliónov eur, z CF Valencia
Alexandre Song - 19 miliónov, z Arsenalu Londýn
Martín Montoya - z béčka
Cristian Tello - z béčka
Marc Bartra - z béčka
Jonathan dos Santos - z béčka
Marc Muniesa - z béčka
Odchody:
Seydou Keita - Dalian Aerbin
Ibrahim Afellay - na hosťovanie do Schalke 04
Rubén Miňo - RCD Mallorca
Barcelona začína sezónu opäť španielskym Superpohárom proti Realu Madrid. V prvom zápase odpovedá na nečakaný gól exportne Pedro a zvoláva tak k veľkému obratu. Barca vedie v 84 min pohodlne 3:1, no potom si pri malej domov zle spracuje loptu Valdés a aktívne napádajúci Di María znižuje na 3:2. V odvete Barca v prvom polčase horí v obrane ako papier a všetko dostáva jasné črty v 28. min, kedy Adriano po tom, čo nemal na výber a zatiahol ručnú brzdu, dostáva červenú kartu. Barca však v 10-tich ožíva, Messi znižuje krásnym gólom z priameho kopu na 2:1 a Real Madrid sa do konca zápasu strachuje na vlastnej polovici o výsledok. Nakoniec sa však hollywoodsky príbeh nekoná a Barca po prehre 2:1 prehráva aj boj o španielsky Superpohár.
To v lige je to iná káva a Barca zažíva neohrozený vstup. Na domácej pôde poráža Real Sociedad 5:1 a naznačuje svoje ambície. Real Madrid akoby superpohárová odveta, keď sa bránil proti 10 hráčom, vyčerpala a Ronaldovi zvlhol strelecký prach. A tak sa razom Barca ocitá na čele tabuľky bez straty kvetinky, zatial čo Real Madrid pláva niekde v strede tabuľky s 8 bodovou stratou na Barcu.
Ako tento príbeh dopadol si však povieme až v máji 2013 ...
zdroj: forcabarca.sk